Materac, a nadpotliwość dziecka

Dziecko się poci podczas snu? Możesz temu zaradzić

Czasami dziecko nadmiernie poci się podczas snu, co absolutnie  nie oznacza problemów zdrowotnych. Przyczyną nadpotliwości maluszka oraz wybudzeń, spowodowanych przegrzaniem może być wybór nieodpowiedniego materaca o niewystarczających właściwościach wentylacyjnych. 


Oczywistym jest, że wysoka cena danego produktu niekoniecznie gwarantuje jego jakość. Dlatego, wybierając materac dla juniora trzeba zwrócić uwagę nie na to, ile kosztuje, ale na konkretne właściwości, jakie go cechują. Skuteczna wentylacja materaca to jeden z najważniejszych aspektów w kwestii zdrowego i bezpiecznego snu dziecka. Jak się okazuje, nie każdy materac jest jednak przewiewny i nawet jeśli na metce danego produktu widnieje informacja o wysokiej cyrkulacji powietrza, lepiej jest to ocenić samodzielnie, jeszcze przed zakupem.


Jak ocenić oddychalność materaca?


Na początku najlepiej sprawdzić czy na obwodzie pokrowca znajduje się siateczka 3D.  To ona gwarantuje bowiem swobodny napływ powietrza, również do wnętrza materaca.


Następnie powinno się zobaczyć czy ta siateczka jest zintegrowana z jakimś profilem wentylacyjnym, znajdującym się wewnątrz materaca. Są to specjalne, poziome otwory widoczne gołym okiem. Należy mieć na uwadze fakt, że czasami siateczka 3D znajduje się w pokrowcu, a wkład materaca nie ma żadnych bocznych kanalików wentylacyjnych. Choć z pozoru może to wyglądać estetycznie, siateczka napowietrzająca nie pełni wówczas żadnej roli. Dlatego przed zakupem danego materaca warto ocenić opisane wyżej funkcjonowanie. 


Lateks a wentylacja materaca


Lateks niesie ze sobą wiele praktycznych korzyści, w związku z korzystaniem z materaca. Po pierwsze, materiał ten jest bardzo trwały i wytrzymały. Po drugie, zapewnia dziecku wysoki komfort użytkowania. Po trzecie zaś – posiada właściwości antybakteryjne. Największą wadą lateksu jest jednak fakt, że nie przepuszcza powietrza. Nie oznacza to, że wszystkie lateksowe materace nie oddychają. Różnorodne maty i wkłady lateksowe wykorzystywane w materacykach często są dziurkowane, po to, aby zapewnić cyrkulację powietrza. Zdarza się jednak, że maluszek korzystający z materaca z dziurkowaną matą lateksową budzi się w nocy, ponieważ ma przepocone plecki. Żeby do takich sytuacji nie dochodziło, warto zwrócić uwagę, aby pod matą lateksową znalazła się pianka z odpowiednio wyciętymi kanalikami wentylacyjnymi, najlepiej pionowymi i poziomymi. Taka budowa pozwala odparować pojawiającej się wilgoci między plecami dziecka i lateksem, co poprawia z kolei komfort snu i ogranicza rozwój bakterii i grzybów.


Dziecko w swoich pierwszych trzech latach życia śpi prawie dwukrotnie dłużej niż osoba dorosła. Oznacza to, że dwa razy więcej czasu spędza na materacu i jeśli nie ma on dobrej wentylacji – dwukrotnie dłużej jest narażone na działanie bakterii, pleśni i grzybów. To, co rozwija się w materacu ma bezpośredni kontakt ze śluzówką układu oddechowego dziecka, czyli najkrótszą drogą do organizmu maluszka. Kiedy niemowlę odwraca się twarzą do materacyka, praktycznie chłonie wszystko, co znajduje się na nim. Odpowiednia wentylacja pozwala odparować na bieżąco wilgoć i odprowadzić nadmiar ciepła, a przez to ograniczyć rozwój mikrobów, które osłabiają układ immunologiczny dziecka. Maluszek, który się nie przegrzewa, spokojniej śpi, jest zdrowszy, bardziej wypoczęty i ma lepszy nastrój.


Wielu lekarzy uważa, że zdrowe dzieci pocą się, bo taka jest ich uroda. Jeśli jednak maluszki przegrzewają się najczęściej wtedy, kiedy śpią,  warto zwrócić uwagę na materacyk, na którym kładzie się je do snu. Może się okazać, że wymiana i zakup materaca zapewniającego skuteczną wentylację ograniczy problem, a nawet całkowicie go wyeliminuje.

Nawet najlepiej oddychający materac nie spełni swojej funkcji jeżeli na niego nałożymy podgumowane prześcieradełko. Takie zabezpieczenie chroni materac przed przemoczeniem, ale niestety dziecko na takiej powierzchni snu, szczególnie w upalnym okresie, będzie się mocno pocić. 

Pokrowiec materaca też ma tutaj znaczenie. Pokrowiec wykonany z poliestru nie będzie chłonął wilgoci i nie jest również materiałem przewiewnym, co może przełożyć się na dodatkowe wzmocnienie przegrzanie organizmu. Włókna bawełny również się tutaj nie sprawdzą, gdyż choć dobrze chłoną wilgoć to tą wilgoć długo w sobie utrzymują. Sprzyja to namnażaniu się bakterii. Najlepiej sprawdzą się włókna wiskozowe (z celulozy) np bambus, czy Tencel.  


W Manufakturze Materacy wiemy, jak istotne jest prawidłowe ułożenie dzieci do snu. Dlatego nasze produkty tworzymy z myślą o budowaniu dla nich zdrowej i komfortowej przestrzeni do spania. Rodzicu, w razie dodatkowych pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu:-)



Powrót do bloga

Polecamy