Jaki wybrać materac do gondoli

Jaki wybrać materac do gondoli?

Jak wybrać materac do gondoli?

Wózek spacerowy pełni rolę prawdziwego “łóżka na kółkach” w pierwszych latach życia dziecka. Stąd materac do gondoli stanowi jeden z najistotniejszych elementów jego wyposażenia, jako jedyny pozostający w bezpośrednim kontakcie z ciałem niemowlaka. Zapewnia on zdecydowanie większy komfort, bezpieczeństwo i chroni maluszka przed wstrząsami. Materacyk do gondoli można wykorzystać także, jako wkład do kołyski, czy kosza Mojżesza.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Jedną z najistotniejszych kwestii, w kontekście doboru materaca jest zwrócenie uwagi na gatunek pianki, z której go wykonano. Pianka ma wpływ na bardzo wiele czynników, które oddziałują bezpośrednio na komfort snu dziecka. Budową przypomina zaś bąbel powietrza w elastycznej skorupie. Im ta skorupa jest cieńsza, tym jest mniej odporna na wywierany na nią nacisk i może zacząć pękać w niektórych miejscach. Grubsza skorupa zapewnia z kolei większą wytrzymałość. W przypadku pianek PUR (poliuretanowych) wytrzymałość można poznać po wyższej masie materaca. Natomiast pianki wysokoelastyczne są z założenia bardziej odporne na uszkodzenia, a dodatkowo zapewniają wysoki komfort użytkowania. Rekomendowana przez ekspertów gęstość pianki to minimum 25 kg/m3, co oznaczamy jako “T 25”. Brak podobnego oznaczenia na etykiecie  produktu nie daje gwarancji jego jakości, dlatego w takim przypadku lepiej zrezygnować z zakupu danego materaca. Jeżeli mowa o piankach wysokoelastycznych, są one z założenia bardziej wytrzymałe, a przez to lepsze jakościowo. Jednak w przypadku pianek typu Visco, znanych także jako Memory, nie są one rekomendowane dla materacy dziecięcych, w tym dla gondoli, pomimo ich doskonałych właściwości dopasowywania się do kręgosłupa użytkownika.

Istotną cechą materaca jest również jego oddychalność. Materac do wózka powinien być w pełni przewiewny i umożliwiać pełną cyrkulację powietrza. Dzięki temu dziecko śpiące na nim, nie będzie się pocić oraz zapewnimy mu zdrowy i spokojny sen. Warto zwrócić uwagę, jak zbudowany jest materac do gondoli i w jaki sposób może przepływać w nim powietrze. W kwestii oddychalności kluczowa jest rola kanalików wentylacyjnych w jego wnętrzu oraz w pokrowcu. Najlepiej, kiedy system kanalików jest zintegrowany i przechodzi przez kilka warstw materaca, aby zapobiec jego przemakaniu. Wilgoć pozostająca w materacu stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii, grzybów i drobnoustrojów (co można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu materaca) i stanowi ona zagrożenie dla zdrowia maluszka.

Twardość materaca pełni kluczową rolę w dobrym rozwoju kręgosłupa dziecka jak i w kwestii jego bezpieczeństwa. Zapewnia ona bowiem odporność na wszelkie drgania podczas prowadzenia wózka, jak i utrzymywanie malucha we właściwej pozycji przez cały czas spaceru czy też snu. Zbyt miękki materac, nie zapewni wystarczającej ochrony przed, chociażby obracaniem się dziecka na brzuszek, tym samym stwarzając dla niego duże zagrożenie. Zwłaszcza noworodki, nie są w stanie same podnieść się i poradzić sobie ze zmianą ułożenia ciała. Twardość materaca zależy od rodzaju użytej do jego wykonania pianki, która zgodnie z zaleceniami ekspertów, powinna być średnio twarda, a ponadto wysokoelastyczna, aby zapobiec potencjalnym odkształceniom materaca.

Materacyk do wózka ma bezpośredni kontakt ze skórą maluszka, co gra szczególną rolę, kiedy dziecko jest atopowe lub uczulone na jakikolwiek składnik materiału, z którego materac wykonano. Antyalergiczny materacyk do gondoli jest zatem praktyczny, gdy dziecko cierpi na wszelkiego rodzaju alergie. Ponadto, pokrowiec takiego materaca powinien być dostosowany do prania i łatwej konserwacji, aby zadbać o zdrowie dziecka i możliwie przedłużyć czas użytkowania wózka . Antyalergiczność materaca również zależy od gatunku pianki, z jakiej go wykonano.

Przy doborze materaca do konkretnego używanego modelu wózka powinno się także zwrócić uwagę na jego rozmiar. Za mały materacyk nie pozwoli wykorzystać dziecku całej przestrzeni, jaką oferuje gondola. Ponadto może się on przemieszczać w wyniku ruchu wózka oraz nie będzie on wyglądał korzystnie. Z kolei za duży materac trudno ułożyć w gondoli bez zaginania rogów i naprężeń materaca, co również skutkuje negatywnym efektem wizualnym. Ostatecznie, źle dobrany może zacząć działać na niekorzyść zdrowia i komfortu dziecka. Aby poprawnie dobrać materac do wózka, należy zmierzyć szerokość i długość dolnej i wewnętrznej części gondoli lub kołyski oraz kształt łuków. Są to maksymalne wymiary, jaki może mieć materacyk. Najprostszym sposobem jest zmierzenie wkładki dołączonej do wózka. Ważnym czynnikiem, który należy koniecznie wziąć pod uwagę przed zakupem, jest fakt, że przestrzeń liczona od materaca do górnej krawędzi gondoli lub kosza mojżeszowego musi wynosić minimum 20 cm, co wynika z zaleceń bezpieczeństwa.

Niełatwy wybór

Kupno materacy dla niemowlaków to więc nie lada wyzwanie, które warto jednak podjąć w trosce dobro dziecka. Choć na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli w różnych wariantach kolorystycznych, to nie czynniki wizualne determinują jakość produktów. Materacyk do gondoli trzeba wybrać starannie, po uprzedniej rzetelnej analizie parametrów i materiałów z jakich jest wykonany. Mamy wówczas gwarancję, że znakomicie spełni on swoje zadanie, czyli zapewni spokojny, zdrowy i relaksujący sen. 

Powrót do bloga

Polecamy