Jak wybrać materac do używanego wózka

Jak wybrać materac do używanego wózka - opinia fizjoterapeuty

Wózek dziecięcy z drugiej ręki może być dobrym rozwiązaniem w przypadku ograniczonych zasobów gotówki. Zamiast decydować się na nowy wózek gorszej jakości, można nabyć używany lub powystawowy produkt znanej i cenionej marki za mniejsze pieniądze. Należy pamiętać, że dziecko rośnie dosyć szybko dlatego wydawanie astronomicznych kwot na zupełnie nową gondolę czy spacerówkę może okazać się nietrafione. Przed zakupem używanego egzemplarza warto jednak zwrócić uwagę na kilka czynników, które decydują o jakości i bezpieczeństwie danego produktu. Przede wszystkim nie można zapominać o roli materaca w konstrukcji wózka dziecięcego. Jest to jeden z najistotniejszych elementów jego wyposażenia, jako jedyny pozostający w bezpośrednim kontakcie z ciałem niemowlaka. 

Czy używany materac to dobry pomysł?

Patrząc zdroworozsądkowo, nigdy nie powinno się kupować używanego materacyka. Po pierwsze, może być on na różne sposoby zniekształcony, co będzie miało wpływ na jakość i komfort snu oraz wypoczynku kolejnego użytkownika. Materac dostosowuje się do indywidualnych cech i warunków fizycznych swojego pierwszego właściciela, przez co nie może idealnie pasować do następnego. Dużo poważniejszym problemem jest kwestia higieny. Należy mieć na uwadze, że materacyk należał wcześniej do dziecka, a zatem był wystawiony na działanie fizjologicznych płynów ustrojowych i podlegał przez to zabrudzeniom. Produkt był także narażony na obecność drobnoustrojów w postaci roztoczy, bakterii i grzybów a także resztek naskórka, potu i włosów. Niełatwo utrzymać pokrowiec i wkład materaca w czystości, niezależnie czy korzysta z niego dorosły czy dziecko. Dlatego zdecydowanie zaleca się zakup nowego, choćby niedrogiego materaca.

Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Jeżeli mowa o wyborze materaca do używanego wózka, istnieją czynniki, na które należy zwrócić uwagę, aby wybór ten był jak najwłaściwszy:

  1. Wytrzymałość  - O wytrzymałości materaca decyduje gęstość pianki, z jakiej został on wykonany.  Za minimalną, optymalną wartość gęstości można uznać 25kg/m3, co oznacza się jako “T 25”. Jeżeli producent materaca nie umieścił podobnego oznaczenia, należy zwiększyć czujność przy wyborze danego produktu.
  1. Oddychalność - Aby mieć pewność, co do oddychalności materaca, przede wszystkim należy pamiętać o roli kanalików wentylacyjnych w jego budowie. 
  1. Jakość pokrowca - Dobry pokrowiec jest wykonany z naturalnych lub dobrze zarządzających wilgocią składników. Wybierajmy te z siateczką 3D, włóknami bambusowymi lub ewentualnie z bawełną.
  1. Zamek w pokrowcu -  Pamiętajmy, że  dziecko może w każdej chwili zabrudzić materacyk. Zamek w pokrowcu pozwala na szybkie pranie i ponowne założenie pokrowca, co pozwala utrzymać materac w czystości i zapobiega konieczności jego wymiany.
  1. Kształt - Dopasowanie kształtu nowego materaca do wózka może często rodzić problemy i skłaniać do kompromisu, ponieważ trudno dobrać odpowiedni rozmiar materacyka do używanego wózka. Warto jednak podjąć odpowiednie działania i poszukać materaca, który zmieści się w gondoli bez użycia siły.

         Wybór materacy do wózków dziecięcych z rynku wtórnego wydaje się dość mocno ograniczony, biorąc pod uwagę dobrą jakość produktów. Czasem może to stanowić argument “za” zakupem nowego wózka. W przypadku konkretnych modeli wózków niemowlęcych, warto jednak bezpośrednio pytać ich producentów o dostępność części eksploatacyjnych lub możliwość zakupu odpowiedniego materaca.

Joanna Sebastian

Specjalista fizjoterapii

joanna sebastian manufaktura materacy

Powrót do blogu

Polecamy