jak kupić używany wózek?

Używany wózek ma sporo atutów, co musisz wiedzieć przed takim zakupem

Jak kupić używany wózek dziecięcy?

Zakup wózka niemowlęcego to poważna inwestycja w trosce o komfort dziecka. Niejednokrotnie koszt takiego zakupu potrafi być bardzo wysoki i stąd rodzą się pytania - czy warto nabyć wózek używany, a jeśli tak, czy to na pewno bezpieczne?

Na temat wózków z rynku wtórnego padają zróżnicowane zdania rodziców 

i ekspertów, które potencjalnych kupujących mogą wprawiać w zakłopotanie. Należy jednak przede wszystkim przewartościować swoje potrzeby, aby zrozumieć, czego w rzeczywistości szukamy.

Dlaczego warto?

Podstawową przewagą wózków używanych nad nowymi jest niższa cena. Przy zakupie z rynku wtórnego możemy zatem zaoszczędzić więcej pieniędzy w portfelu (np. gdy chcemy kupić upatrzony model, a planowaliśmy nabyć nowy egzemplarz). Dodatkowo, kupno używanego wózka pozwala często  zdobyć za niższą kwotę model z wyższej półki. Należy również pamiętać, że kiedy wózek przestanie być potrzebny, można go sprzedać i w przypadku tego używanego, może się okazać, że nic na tym nie straciliśmy, co jest niemożliwe, gdy jesteśmy pierwszymi właścicielami. Co jeszcze istotne, jeśli dany wózek nie spełni naszych oczekiwań, nabywając używany, poniesiemy zdecydowanie niższe straty, w stosunku do nietrafnego zakupu nowego wózka. Abstrahując od aspektu ekonomicznego, nabycie wózka z rynku wtórnego jest zwyczajnie bardziej ekologiczne i pozwala dać niepotrzebnym przedmiotom drugie życie.

Jakie są wady?

Kupując wózek używany musimy przede wszystkim liczyć się z tym, że mogą być na nim widoczne ślady użytkowania, w postaci plam, zabrudzeń lub rys. Częściowo można je zniwelować poprzez zwykłe mycie, jednak niektóre z nich pozostaną na stałe. Zakup używanego wózka wiąże się również często z koniecznością wymiany materacyka w jego wnętrzu, ponieważ to on pozostaje w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem i może być siedliskiem bakterii, grzybów czy drobnoustrojów (o czym może świadczyć nieprzyjemny zapach). Należy zwrócić uwagę czy materac nie posiada fizycznych uszkodzeń, w postaci rozdarć czy przeróbek, które mogą wskazywać na to, że wózek jest starszy niż nam się wydaje. O zużyciu wózka może także świadczyć stan jego kółek. Jeśli koła są pompowane należy ocenić czy mają bieżnik, czy nie są przetarte, a jeżeli tak, jak bardzo są zużyte. Jeśli koła są piankowe, trzeba także sprawdzić czy są wytarte lub powgniatane, jednak należy mieć na uwadze, że pianka podlega większej eksploatacji niż guma i niekoniecznie świadczy o czasie użytkowania wózka.

Gdzie i jak szukać wózka używanego?

Oferty sprzedaży wózków dziecięcych są szeroko dostępne na różnego rodzaju portalach i forach internetowych. Dodatkowo, stacjonarne sklepy często wyprzedają modele testowe, ekspozycyjne lub powystawowe, które w praktyce nie są używane i można je nabyć po niższej cenie. Jeżeli szukamy konkretnego modelu wózka, dobrze jest zapoznać się z recenzjami ekspertów oraz samych użytkowników lub obejrzeć filmik w internecie, prezentujący dany wózek, aby lepiej poznać jego cechy.

Zakup wózka na żywo

Jeżeli istnieje taka możliwość, warto przekonać się “na własne oczy” w jakim stanie jest produkt, który chcemy zakupić. Możliwa jest wówczas wnikliwa ocena czy wózek działa poprawnie i czy nie posiada żadnych uszkodzeń. Należy zwrócić uwagę na stan czystości tapicerki i materaca w łóżeczku.Warto ocenić także stan kół, nie tylko pod względem zużycia opon, ale również czy nie “ósemkują” - oznacza to bowiem konieczność wymiany łożysk. Piszczenie kół przy skręcaniu wózka może z kolei świadczyć o tym, że nie są one oryginalnym wyposażeniem wózka. Powinno się także sprawdzić sprawność systemów składania kół jak również regulacji rączki, regulacji oparcia siedziska, a także sprawność pasów i hamulca.

Zakup wózka przez internet

Większość ofert sprzedaży wózka niemowlęcego nie pochodzi tylko z jednego źródła. W takiej sytuacji trudno ocenić stan sprawności produktu osobiście. Dlatego przed zakupem danego wózka należy w pierwszej kolejności zapoznać się z opisem zamieszczonym pod ofertą internetową, a następnie zadać sprzedającemu ewentualne pytania. Możemy poprosić o wykonanie dodatkowych zdjęć konkretnych elementów wózka, których stan nas interesuje,  a także poprosić o dowód zakupu, aby dowiedzieć się czy faktycznie dany produkt był faktycznie użytkowany np. tylko przez 2 lata. Znając właściwości i wadliwość danych modeli wózków możemy zadać pytania pod tym kątem i upewnić się czy któryś element nie wymaga wymiany lub naprawy. Najważniejsze, aby pozostawać ze sprzedającym w stałym kontakcie i nie dać się oszukać na np. ukrytych kosztach dostawy lub zdjęciach produktu w złej jakości, które mogą ukrywać jego rzeczywisty stan.

Ile kosztuje wózek używany?

Na ostateczną cenę wózka używanego ma wpływ bardzo wiele zmiennych. Musimy mieć na uwadze wiek produktu, ewentualny koszt wymiany części wyeksploatowanych, koszt transportu lub dojazdu po jego odbiór. Ceny wózków używanych wahają się zatem między kwotami wynoszącymi od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Należy jednak pamiętać, że nabycie wózka z rynku wtórnego nadal stanowi oszczędność rzędu nawet kilku tysięcy złotych, co w praktyce daje możliwość zakupu nawet za połowę ceny nowego egzemplarza.

Powrót do blogu

Polecamy