Czy materace do wózka dla dzieci to konieczny czy zbędny wydatek

Materac do wózka to konieczny czy zbędny wydatek?

Wózek to podstawowy element wyprawki noworodka a jego wybór, wydaje się dosyć skomplikowany w całym zgiełku przed pojawieniem się malucha.
Jest to również jeden z większych wydatków dlatego rodzice zadają sobie mnóstwo pytań:
wózek „gondola” czy wózek wielofunkcyjny?
Trzy- czy czterokołowy?
Jakie koła?
Jaki uchwyt?
Jaka budka?
Z koszykiem czy bez?
W jaki sposób składany?
Jak duży i jak ciężki?
Jaki kolor?
jaka cena?
Wybór odpowiedniego wózka to faktycznie złożony proces.
Jako fizjoterapeuta skomplikuję to jeszcze bardziej dodając do tych pytań jeszcze jedno.
Czy materace do wózka dla dzieci to konieczny czy zbędny wydatek?
Moim zdaniem taki zakup jest jak najbardziej uzasadniony.

Dlaczego?

Sen to jeden z najważniejszych czynników odpowiadających za prawidłowy rozwój dziecka. Pojawia się już w 6 miesiącu życia płodowego i nie da się go zastąpić, ponieważ stanowi elementarną potrzebę fizjologiczną. Pamiętaj, że noworodek śpi nawet 20 godzin na dobę i nie zawsze zasypia w swoim łóżeczku. Maluchy często zasypiają na spacerach i warto zadbać, by tam też miały dobre podparcie dla kręgosłupa. Wózek spacerowy tak naprawdę należy oceniać jako łóżeczko na kółkach. W łóżeczku moim zdaniem najważniejszy jest oczywiście materac a odpowiednio dobrana twardość i jego konstrukcja odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju kręgosłupa dziecka. Warto zadbać o to już od najmłodszych lat. Sprężystość materaca to kolejny parametr dający odporność na wszelkie drgania podczas prowadzenia wózka, jak i zapewnienie właściwej pozycji przez cały czas spaceru. Materac powinien być wykonany z pianki o wysokiej gęstości, która gwarantuje brak deformacji powierzchni do spania (moja rekomendacja to min. 25 kg/m3). Zbyt miękki materac dla niemowlaków, które nie są w stanie same podnieść się i poradzić sobie ze zmianą ułożenia ciała, stwarza ryzyko zapadania się. Odpowiednia twardość materaca jest bardzo ważna, ponieważ liczne badania wykazały niebezpieczeństwo nadmiernie miękkich powierzchni do spania.
(Factors potentiating the risk of sudden infant death syndrome associated with the prone position Ponsonby AL, Dwyer T, Gibbons LE, Cochrane JA, Wang YG. N Engl J Med 1993
Physical properties of bedding that may increase risk of sudden infant death syndrome in prone-sleeping infants.” Kemp JS, Nelson VE, Thach BT. Pediatr Res 1994
Sleep environment and the risk of sudden infant death syndrome in an urban population: the Chicago Infant Mortality Study. Hauck FR, Herman SM, Donovan M, Iyasu S, Merrick Moore C, Donoghue E, Kirschner RH, Willinger M. Pediatrics 2003).  


Kolejną, jeśli nie najważniejszą kwestią jest możliwość wymiany materacyka na nowy w wózku używanym, jeśli rodzice zdecydują się na takie rozwiązanie. Według różnych szacunków obecnie nawet ponad 50% używanych przez rodziców wózków zostało zakupionych na rynku wtórnym. Pomyślmy, każde dziecko inaczej układa się do snu a używany materac, podobnie jak używane buty, przyjmuje kształt ciała pierwszego właściciela . Może to powodować nie tylko niewygodę, ale także wpływać negatywnie na kręgosłup dziecka i powodować w przyszłości wady postawy.
Używany materac może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia dziecka, jeżeli w poprzednim domu miał kontakt z alergenami np. z tytoniem.
Do używanego wózka stosujmy zawsze nowy materacyk ponieważ jak publikują badacze „ Istnieje istotny związek między stosowaniem używanego materaca dla niemowląt a zwiększonym ryzykiem zespołu nagłej śmierci niemowlęcia, szczególnie jeśli materac pochodzi z innego domu” ( Used infant mattresses and sudden infant death syndrome in Scotland: case-control study Tappin D,  Brooke H., Ecob R., Gibson A. British Medical Journal November, 2002).

Warto także zwrócić uwagę, że gondole używane są w pierwszym okresie życia dziecka. Bardzo często wraz z rozwojem dziecka na stelażu mocowany jest wariant spacerowy. Gondola zanim trafi na rynek wtórny zostaje przechowana w miejscach, by nie przeszkadzała np. piwnica, garaż, pomieszczenie gospodarcze, strych, a więc pomieszczeń, które mogą budzić pewne wątpliwości higieniczne. Materac wykonany z gąbki może w takich warunkach kumulować wilgoć i sprzyjać rozwojowi bakterii, grzybów czy pleśni.

 


W jaki sposób zatem dobrać odpowiedni materac do wózka?
Jak sprawić by był bezpieczny i komfortowy?


Przy kupnie materacyka do spacerówki musimy kierować się taką samą specyfikacją jak w przypadku materaców do łóżeczek, mimo iż materace do wózka znacząco się od nich różnią.
Materacyki do gondoli muszą mieć odpowiednią grubość (ani za małe, ani za duże). Najprostszym sposobem, aby znaleźć idealny rozmiar, będzie wymierzenie dokładnie wkładki dołączonej do wózka.
Bardzo ważnym aspektem jest przestrzeń liczona od materaca do górnej krawędzi wózka. Powinna ona wynosić minimum 20 cm, tak aby dziecko mogło bezpiecznie leżeć w wózku. Zbyt nisko osadzony materac może powodować problemy z oddychaniem i przegrzaniem (dużo zależy od budowy samej skorupy wózka). Zbyt wysoko osadzony materac to ryzyko wypadnięcia. Materiały, z których powinien być wykonany materac do wózka powinny pozwolić na odpowiednią cyrkulację powietrza co może ochronić dziecko przed poceniem się, odparzeniami i wysypką. Materiał, z którego wykonane są zarówno materac jak i pokrycie materaca muszą mieć atesty i być pozbawione szkodliwych substancji chemicznych. Badania pokazują, że ciepło ciała może wyzwalać uwalnianie potencjalnie szkodliwych substancji chemicznych z materaca. (Volatile Organic Compound Emissions from Polyurethane Mattresses under Variable Environmental Conditions Kira Oz, Bareket Merav, Sabach Sara, Dubowski Yael Environ. Sci. Technol. July 10, 2019)

Dodatkowymi atutami materacyków do wózka będą

  • Pianka o odpowiedniej twardości i sprężystości (min T 25)
  • poprawa przewiewności materacyka także dzięki specjalnym kanalikom wentylacyjnym  
  • pokrowiec delikatny dla skóry dziecka, który doskonale odprowadza wilgoć co sprawia, że sen jest bardzo higieniczny
    i komfortowy np. włókna bambusowe lub Tencel
  • zamek dzięki, któremu pokrowiec można łatwo zdjąć, wyprać
    i założyć na nowo.

 Joanna Sebastian

Powrót do blogu

Polecamy